کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
لباس ايراني - لباس هاي محلي
درباره من
موضوعات
موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی:
ورود اعضا
    نام کاربری:
    پسورد:
عضویت در خبرنامه
    عضویت لغو عضویت
نويسنده :hotelyar
تاريخ: 1398/4/6  ساعت: ۱۱

ايران كشور تفاوت‌ها است و به قوميت‌هاي متفاوتي تقسيم مي‌شود. لهجه، گويش و نوع لباس هر قوم را از ديگري متمايز مي كند. در ادامه اين مقاله با ما باشيد تا با لباس‌هاي محلي ايران بيشتر آشنا شويد.

لباس محلي بختياري

بختياري‌ها در استان‌هاي چهارمحال و بختياري، خوزستان، اصفهان، كهگيلويه و بويراحمد و لرستان زندگي مي‌كنند. لباس‌هاي عشاير بختياري بسته به نوع آب و هوا در زمان كوچشان متفاوت است. مردان ايل بختياري شلوار‌هايي گشاد كه در مچ تنگ مي‌شوند، كلاه پشمي و چوقا ( نوعي بالا پوش مردانه ) دارند. زنان بختياري دامن‌هايي رنگي و لايه بندي شده همراه با جليقه و روسري‌هايي بلند كه با دست تزيين شده است، مي‌پوشند.

لباس محلي بلوچي

قوم بلوچ در جنوب غربي سيستان و بلوچستان و در همسايگي پاكستان و افغانستان قرار دارند. زنان با شلوار و لباس‌هاي رنگارنگي كه تا زانو هستند ديده مي‌شوند. لباس محلي مردان بلوچي شلواري بلند، پيراهن‌هايي شبيه دشداشه و عمامه است.

لباس محلي بندرعباس و قشم

مردم اين منطقه با لباس‌هاي بلند گلدار و نقاب يا روبند هستند. زنان متاهل در اين مناطق از روبند استفاده مي كنند. زنان از شلوارهايي با پارچه ضخيم كه در مچ تنگ مي‌شود و داري تزيينات است استفاده مي‌كنند، لباس مردان اين منطقه نيز معمولا پيراهن‌هاي سفيد و بلند مي‌پوشند كه به دليل گرماي جنوب بسيار كارآمد است.

لباس محلي كردي

كردها با توجه به منطقه خاصي كه زندگي مي‌كنند، تنوع لباس متفاوتي دارند. مردان كرد شلوارهايي كه از بالا گشاد و در مچ تنگ مي شود را همراه با ژاكت مي پوشند. زنان كرد پيراهن‌هايي بلند همراه با جليقه‌اي بر روي پيراهن مي‌پوشند.

لباس محلي خراسان بزرگ

استان خراسان وسعت بزرگي دارد از همين رو داراي اقوام متفاوتي از جمله كرمانج، تركمن، تربت جام و بسياري ديگر است. مردان در خراسان شمالي لباس‌هايي در رنگ قرمز همراه با نيم تنه‌ هاي پشمي همراه با پاپوش و كمربند مي‌پوشند. در خراسان جنوبي لباس‌هايي از جنس كرباس سفيد كه تشكيل شده از نيم تنه، گيوه و  منديل يا همان دستار سفيد دور سر مي‌پوشند. زنان خراساني دامن‌هايي چين دار و گشاد همراه با جليقه مخملي مي‌پوشند.

: ,
برچسب‌ها:

[ ]